Biyografi İzmir’ de doğdu. Müzik öğrenimine 1994 yılında İzmir Devlet Opera ve Balesi’ nde başladı , birçok eserde korist ve solist olarak görev yaptı.

1997 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik Bölümü’ nü tam bursla kazandı, aynı yıl İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konsevatuvarı sınavlarını birinci olarak kazanarak viyola bölümüne girdi.
2002 Nisan ayında “5. Uluslararası Edirne Klasik Müzik Yarışması” nda ikili dalında ikincilik ödülü aldı, aynı yıl ilk resitalini verdi.

Öğrenciliği sırasında solist olarak seslendirdiği A.Vivaldi İki Viyola Konçertosu, W.A. MOZART Senfoni Konçertant’ın yanı sıra Dokuz Eylül Senfoni Orkestrası’nın açmış olduğu “Genç Solistler” sınavını kazanarak 2007 Şubat ayında DESO eşliğinde, 2007 Mayıs ayında ise D.E.Ü. Devlet Konservatuvarı’nın açmış olduğu solistlik sınavını kazanarak D.E.Ü. Konservatuvar Orkestrası eşliğinde “HUMMEL Fantasie” eserini seslendirdi.

D.E.Ü. ‘de İZ. D.S.O. sanatçısı Zeliha Özel ve Prof. Çetin Aydar ile viyola-oda müziği çalışmalarını sürdürdü.
Uluslararası Youngenc Flarmoni Orkestrası’ nın sınavını kazanarak 2006 Temmuz ayında Almanya-Münih’teki konserlere katıldı.
İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, 2006–2008 yılları arasında sürekli olarak Dokuz Eylül Üniversitesi Senfoni Orkestrası, 2013-2014 yıllarında ise Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’ nda viyola grubu üyesi olarak görev yaptı, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nda yer aldı.


Üyesi olduğu “Efes Quartet” , “9 Eylül Trio” , “Ephesus Ensemble” , "Galataduo", “Merdiyen Quartet” ile başarılı konserler verdi. İstanbul Filarmoni Derneği, İzmirsanat, İstanbul Teknik Üniversitesi, İzmir Fransız Kültür Merkezi, AASSM vb yurtiçi-yurtdışı kurumlarda resitaller verdi.

Ruşen Güneş, Apple Hill Chamber Players, Michael Kelley, Prof. Lukas David, Ellen Jewitt, Bruno Giuranna gibi önemli sanatçıların aktif olarak viyola ve oda müziği workshop/masterclass larına katıldı, Prof.Jerrold Rubinstein ile Mozart keman-viyola eserleri üzerine çalıştı.

2007 yılında D.E.Ü. Devlet Konservatuvarı'ndan en yüksek not ortalamasıyla ile mezun oldu.

2012 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı viyola sanat dalı master programını pekiyi derece ile tamamladı.(AA) 

2013 yılında İtalya G.Puccini Konservatuvarı tarafından davet edildi, viyola ve oda müziği dallarında öğrencilerle masterclasslar yaptı

2016 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Sanatta Yeterlik eğitimini Doç. Beste Tıknaz'ın danışmanlığında Çiğdem Epikmen ile, İtalya Brescia “Luca Marenzio” Konservatuvarında ise çalışmalarını Prof. Luca Morassutti ile tamamladı, aynı zamanda İtalyan klavsen sanatçısı Giovanna Fabiano ile barok dönem stili üzerine çalıştı.

2016 yılında A.Stamitz Fa Majör Viyola Konçertosunun Türkiye Prömiyerini İzmir'de, Ebru Güner Canbey'in Minyatürler eserinin Dünya prömiyerini ise İtalya'da gerçekleştirdi.

“IANUA Ensemble” , “Morassutti Ensemble Barocco” barok grupların yanı sıra İtalyan org/klavsen sanatçısı Gabriele Levi ile oluşturdukları ikili ile Avrupa’daki önemli festivallerden davetler almakta konserler vermekte, bunun yanı sıra solist ve oda müzikçisi olarak sanatsal etkinliklerini sürdürmektedir, kültür sanat içerikli dergilerde sinema ve müzik üzerine yazılar yazmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder